SBK-MIXEN 2017
Datum: 4/2 2017
Starttider: 9.00, 12.00 och 15.00
Spelplats: Baltiska Bowlinghallen, Malmö
Oljeprofil: Abbey Road
 
Mixtävling 12 serier Eu. med dynamiskt hcp, Max 48/spelare.
Lagets hcp räknas ut genom att de båda spelarnas hcp läggs ihop och divideras sedan med två.
Tävlingen spelas som en klass med konstellationerna Dam-Herr, Dam-Dam, Herr-Herr.
Spelare 1 slår förstaslagen i udda serier, spelare 2 slår förstaslagen i jämna serier.
 
Spelare har möjlighet att ställa upp obegränsat antal starter dock inte med samma partner.
 Vid lika resultat vinner det lag med högst ren slagning.

Startavgift 500 kr per lag
Betalning sker kontant på plats eller via swish
Skicka namn, klubb, kontaktuppgifter och starttid till sbkmixen@hotmail.com
OBS! Anmälan är bindande
Vid frågor, kontakta tävlingsledare Micael Andersson 0739-636463
Prisbord
1:a 3000:-
2:a 2000:-
3:a 1500:-
4:a 1000:-
5:a-6:a 750:-
7:a-8:a 500:-

Resultat för SBK-mixen 2017
 
Anmälda lag
     
Starttid 9:00    Starttid 12:00 Starttid 15:00
1.  Anette Lindfors, Thule
     Paul Lindfors, Thule
1.  Anneli Edvarsson, SBK  Rosita Viktin, BK Miss 1. Pia Elfström, SBK
Petro Härfstrand, Bulltofta BK
2.Lotta Nyman, SBK 
  Dan Nielsen, SBK
2.  Yvonne Berndt, Pilgården  Jan-Eric Nilsson, Öresund 2.  Christel Lindblad SBK
Marie Andersson SBK
3.  Tarra Nilsson SBK
Sebastian Rundqvist SBK
3.  Monika Klasson, Pilgården  Jan Åke Ottosson, B27 3. Bianca Rothman SBK
Robin Svantesson Kulladals BS
4.  Ann-Margret Nilsson Pilgården Jan Nilsson Pilgården 4.  Gertie Åkerman Wabo
     Leif Åkerman Wabo
4.  Sofi Berntsson SBK
Mickael Sand Bråhög
5.Joakim Borglin SBK
    Magnus Lunderquist SBK
5.  Gun Andersson Wabo
      Lars Cardell Wabo
5.  Josefin Nilsson Söder
     Daniel Andersson Kulladal
6. Annelie Andreasson SBC
 Mats Johannesson Bråhög
6.  Anita Kjellander Wabo
    Börje Thufvesson Wabo
6.  Patrik Ahlgren Bulltofta
     André Klingheden Bulltofta
7.  Charlotte Persson SBC
 Gert Lundahl SBC
7.  Lotta Dahlberg Wabo
     Ulf Andersson Wabo
7. Ina Norlin Söder
    Alexander Rosendahl Kulladal
8.  Annette Petersson SBC
Bengt Petersson Kulladals BS

8. Gunne Eriksson Wabo
    Göran Malmkvist Wabo

8.  Anneli Edvardsson SBK
     Jonas Edvardsson Borgen

9.  Gert Larsson ABeCe
     Christian Kristensen ABeCe

9.  Inga Persson Wabo
    Ove Brodin Wabo

9. Marie-Louise Hägneryd Olymp
   Alf Truedsson Olymp

10.  Roger Rothman Öresund
       Niklas Rothman Öresund
10. Eivor Flenhag Wabo
    Roland Elfström Wabo

10. Helene Grönvall Olymp
      Mats Jönsson Olymp

11. Marlene Pettersson SBK
      Marko Runne SBK

11. Lottie Fredriksson, Pilgården  Tarras Jibert, Pilgården 11.Irene Nyqvist Olymp
     Bengt Dexe Olymp

12.  Marie Andersson SBK
       Kaj Jönsson SBK

12. Marlene Pettersson SBK
     Bianca Rothman SBK
12. Jesper Carlsson Olymp
      Anders Carlsson Olymp

13.Christer Nilsson ABeCe
     Jan Persson ABeCe

13. Sofi Berntsson SBK
  Niklas Rothman Öresunds BS
13. Sonja Hansson Adept
      Martin Troedsson Bråhög

14. Lars Carlsson Olymp
     Alf Truedsson Olymp

14. Ann-Margret Nilsson Pilgården Roger Hoffström Pilgården 14. Josefin Sörensson Thule
      Håkan Nilsson Thule
15. Catrine Mjöbo Strike
      Matz Hägg Strike

15.Christel Lindblad SBK
      Kent Ronnelin SBK
15. Dan Nielsen SBK
      Sebastian Rundqvist SBK
16.Margareta Jönsson Pilgården
     Mats Jönsson Pilgården

16. Annelie Andreasson SBC
 Daniel Andersson Kulladals BS
16. Magnus Donnerhag Finn
      Oktawiusz Gustavsson Göta

17. Christina Nilsson SBC
     Jörgen Jönsson Tolvåker
17. Pontus Larsson Bråhög
Michael Bengtsson Bråhög
17. Charlotte Persson SBC
      Bill Persson BK Lödde

18. Henrick Troedsson Bråhög
     Martin Troedsson Bråhög

18. Carina Åkesson Pilgården
      Jan Nilsson Pilgården
18. Martina Lindblad SBK
      Tarra Nilsson SBK

19. Leni Nilsson SBC
      Leif Svantesson SBC

19. Ingela Persson Miss
     Göran Åkesson LuMa
19. Charnett Lövdahl Pilgården
      Leif Strid Pilgården
20. Bo Hansson SBK
      Lennart Ek SBK
20. Peter Niclasen Kulladal
      Peter Eriksson Kulladal
20. Jens Nilsson Öresund
      Pontus Törnebohm Öresund
21. Jane Svensson Borgen
     Emil Wohlin Borgen

21. Christer Albihn Strået
      Johan Brandt Strået
21.
22. Bengt Lundström La Visite
      Ulf Svensson La Visite
22. Emma Gadd Spader Dam
      Peter Gadd Göta
22.
 
Tidigare år

2016  2015  2014  2012  2011