SBK-MIXEN 2018
Datum: 24-25/2 2018
Starttider: 9.00, 12.00 och 15.00
Spelplats: Baltiska Bowlinghallen, Malmö
Oljeprofil: Inferno
 
Mixtävling 12 serier Eu. med dynamiskt hcp, Max 48/spelare.
Lagets hcp räknas ut genom att de båda spelarnas hcp läggs ihop och divideras sedan med två.
Tävlingen spelas som en klass med konstellationerna Dam-Herr, Dam-Dam, Herr-Herr.
Spelare 1 slår förstaslagen i udda serier, spelare 2 slår förstaslagen i jämna serier.
 
Spelare har möjlighet att ställa upp obegränsat antal starter dock inte med samma partner.
 Vid lika resultat vinner det lag med högst ren slagning.

Startavgift 500 kr per lag
Betalning sker kontant på plats eller via swish
Skicka namn, klubb, kontaktuppgifter och starttid till sbkmixen@hotmail.com
OBS! Anmälan är bindande
Vid frågor, kontakta tävlingsledare Micael Elfström 0739-636463
Prisbord
1:a 3000:-
2:a 2000:-
3:a 1500:-
4:a 1000:-
5:a-6:a 750:-
7:a-8:a 500:-

Resultat för SBK-mixen 2018
 
Anmälda lag
  Lördag 24/2  
Starttid 9:00    Starttid 12:00 Starttid 15:00
1Dan Nielsen SBK - Magnus Lunderquist SBK 1 Sofi Berntsson SBK - Mickael Sand SBK 1 Jeanette Sjörén BK Ohm - Mats Olsson BK Ohm
2 Christian Kristensen Abece - Gert Larsson Abece 2 Margareta Nilsson Team Ystad - Kent Mårtensson Team Ystad 2 Åsa Borggren BK Ohm - Mats Larsson Abece
3 Sten-Inge Palm Abece - Jan Persson Abece 3 Andreas Nilsson Team Ystad - Joakim Mårtensson Team Ystad 3 Larry Dahlqvist Playax - Magnus Ekström SBK
4  Pia Elfström SBK - Adam Hammer SBK 4 Lotta Nyman SBK - Dan Nielsen SBK 4 Annelie Andreasson SBC - Peter Persson Abece
5 5 Yvonne Berndt Pilgården - Ola Brundin Pilgården 5 Lotta Nyman SBK - Marlene Pettersson SBK
6 6 Stefan Winhagen Team Ystad - Jonathan Winhagen Team Ystad 6 Tarra Nilsson SBK - Martina Lindblad SBK
7 7 Ann-Christin Håkansson Team Ystad - Rose-Marie Winhagen Team Ystad 7 Liam Nilsson Thule - Jan Nilsson Pilgården
8 8 Sonja Hansson Adept - Martin Troedsson Bråhög 8 Bianca Rothman SBK - Lennart Ek SBK
9 9 Marlene Pettersson SBK - Bianca Rothman SBK 9
10 10 Monika Klaesson Pilgården - Jan-Åke Ottosson B27 10
11 11 Martina Lindblad SBK - Christel Lindblad SBK 11
12 12 Emma Andersson Spader Dam - Håkan Nilsson Thule 12
13 13Simon Svärd Bråhög - Johnny Svärd Bråhög 13
14 14 Gert Lundahl SBC - Leif Svantesson SBC 14
15 15 Dennis Fyhr ÖBS - Pontus Törnebohm ÖBS 15
16 16 Mathias Persson ÖBS - Lars Berghman ÖBS 16
17 17 17
18 18 18
19 19 19
20 20 20
21 21 21
22 22 22
  Söndag 25/2  
Starttid 9:00   Starttid 12:00 Starttid 15:00
1 Rostia Viktin, Miss - Anneli Edvardsson SBK 1 Ann-Margret Nilsson Pilgården - Roger Hoffström Pilgården 1 Emma Persson BK Miss - Larry Johansson BK Bowlinggänget
2 Pia Elfström SBK - Micael Elfström SBK 2 Nina Andersson Mäkelä SBK - John Sumell Bk Vallonen 2 Jeanette Sjörén, BK Ohm - Sten Assarsson Adept
3 Christel Lindblad SBK - Marie Andersson SBK 3 Gertie Åkerman Wabo - Leif Åkerman Wabo 3 Johan Brandt Strået - Johan Åkesson Strået
4 Elin Gustavsson Spader Dam - Oktawiusz Gustavsson Göta 4 Anita Kjellander Wabo - Börje Thufvesson Wabo 4 Christer Albihn Strået - Patrik Åkesson Strået
5 Leif Noren Viljan - Lennart Holmqvist Wabo 5 Lotta Dahlberg Wabo - Roland Elfström Wabo 5 Mattias Johnasson BS Olymp - Alex Gustavsson BS OIymp
6 6 Gunne Eriksson Wabo - Göran Malmkvist Wabo 6 Alf Truedsson BS Olymp - Jesper Carlsson BS Olymp
7 7 Eivor Flenhag Wabo - Lars Cardell Wabo 7 Helene Grönvall BS Olymp - Mats Jönsson BS Olymp
8 8 Leif Gustafsson Wabo - Peter Jönsson Wabo 8 Lars Carlsson Olymp - Hans Lindblad Olymp
9 9 Lilliann Califf Nilsson Wabo - Bo Tufvesson Wabo 9 Marie Andersson SBK - Mickael Sand SBK
10 10 Inga Persson Wabo - Ove Brodin Wabo 10 Pia Elfström SBK - Petro Härfstrand Bulltofta
11 11 Carina Åkesson Pilgården - Jan Nilsson Pilgården 11 Anders Carlsson Olymp - Kevin Carlsson Olymp
12 12 Magnus Lunderquist SBK - Lennart Ek SBK 12 Lena Sjögren Olymp - Niklas Sjögren Olymp
13 13 Marlene Pettersson SBK - Christel Lindblad SBK 13 Marcus Nilsson La Visite - Göran Nilsson La Visite
14 14 Christer Albihn Strået - Johan Brandt Strået 14 Bo Lundström La Visite - Ulf Svensson La Visite
15 15 Johan Åkesson Strået - Patrik Åkesson Strået 15 Ingela Persson Miss - Göran Åkesson LuMa
16 16 Jenny Berghman Thule - Stefan Öhrn Thule 16
17 17 Annika Jonsson Nord IFK Göteborg - Marie Alm IFK Göteborg 17
18 18 Leni Nilsson SBC - Leif Svantesson SBC 18
19 19 Lotta Nyman SBK - Sören Lundström SBK 19
20 20 20
21 21 21
22 22 22
     
Tidigare år

2017 2016  2015  2014  2012  2011